نکات مهمی که باید در مسیر تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای به آن ها توجه کنید

نویسنده:  حسین شفیعی
تاریخ انتشار:  01 تیر 1398
تاریخ آپدیت:  01 تیر 1398

شما می‌توانید برنامه‌نویسی را بیاموزد و وارد این حرفه شوید، اما پیمودن این مسیر  فوت و فن هایی  دارد که باید به آن‌ها توجه کنید. در این مقاله نکاتی را برای شما بازگو می کنیم که توجه به آنها به بهتر پیمودن این مسیر کمک زیادی می کند. نکاتی که قطعا هر یک از توسعه‌دهندگان، به ویژه تازه‌کاران باید یاد بگیرند. 

آموزش برنامه نویسی

1-دنبال یاد گرفتن همه چیز آن هم یکجا نباشید

خیلی مراقب باشید که در این دام گرفتار نشوید، شما نیاز نیست برای حرفه ای شدن در زمینه برنامه نویسی همه چیز را بیاموزید، چنین چیزی امکان ندارد، خیلی خوب است که در مورد چیز های زیادی اطلاعات داشته باشید، اما لطفا سعی نکنید در همه ی آنها حرفه ای شوید، آموزش هایی را هم که دنبال می کنید سعی کنید کوتاه باشد و در آن به صورت عمقی به یک مطلب پرداخته باشد. این نکته ای است که خود من پس از سالها وقتی آن را رعایت کردم توانستم در برنامه نویسی رشد کنم، در واقع مهمترین چیزی که شما باید بیاموزید این است که بتوانید مسائل را حل کنید نه اینکه فقط زبان ها و ابزار های مختلف برنامه نویسی را بلد باشید و ندانید که کجا باید از آنها استفاده کنید. لطفا خیلی به این موضوع دقت کنید.

2-خطا ها نمک برنامه نویسی هستند

این مسئله را بدانید که هر چقدر در برنامه نویسی پیشرفت کنید به باگ(خطاهایی که هنگام ساختن یک برنامه به وجود می آیند) های بزرگتری برمی خورید، نگذارید باگ ها و مشکلات شما رو نا امید کند، در عوض این ها را نشانه ی خوبی بدانید، چون باگ های بیشتر یعنی اینکه شما در حال بزرگتر شدن در این راه هستید، اگر برنامه هایی بنویسید که بدون باگ باشند یعنی اینکه شما از قبل آن مسائل را بلد بودید و چیز جدید یاد نگرفتید، در عوض هر باگ جدیدی که با آن برخورید میکنید باعث میشود خیلی چیزها بیاموزید و تجربه شما را بالاتر ببرد، این را به یاد داشته باشید همانگونه که باگ های برنامه نویسی بی نهایت هستند پیشرفت شما در رشته و مسیر خودتان نیز بی نهایت است.

3-در هنگام گرفتن یک دوره یا ثبت نام در یک آموزشگاه فقط به عناوین پر زرق و برق مدرس آن دوره توجه نکنید

یادتان باشد ممکن است خیلی از این عناوین فقط در حد همان عنوان ها باشند، مانند خیلی از افرادی که امروزه شاهد این هستیم که دارای مدارک عالی فوق لیسانس یا حتی دکتری هستند اما واقعا آنقدر که باید بدانند نمی دانند، ببینید چیزی که آموزش میبینید کدام ضعف شما را بر طرف می کند یا اینکه شمارا به چه مسیری هدایت می کند و از خود بپرسید آن همان مسیری است که من باید به سمتش حرکت کنم؟

توجه به این مسئله خیلی مهم است، لطفا آن را جدی بگیرید، آن مدرس یا فلان دانشگاه یا فلان آموزشگاه صرفاً باعث موفقیت تو نمی شود این خودت هستی که موفقیت خود را تضمین می کنی.

4-قبل از انجام هر کاری لطفا کمی به آن فکر  کنید

این فکر کردن قبل از نوشتن کد هم بسیار ضروری است و هم باعث می شود خیلی سریعتر یک مسئله یا نکته را بیاموزید، بعد از دیدن آموزش یا قبل از نوشتن کدها سعی کنید فکر کنید و اول آن مسئله را در ذهن خود حل کنید، بعد سعی کنید آن را روی کاغذ بیاورید، دوباره کمی بیشتر به آن فکر کنید، آیا آن مسئله راه دیگری هم دارد؟ یا فلان موضوع درسی را کاملاً آموختید؟ حالا با خیال راحت کدهای خود را بنویسید.

نکته 4 را جدی بگیرید فایده های بسیاری برای شما دارد که فقط زمانی به این فواید را درک میکنید که چندین سال مشغول کد نویسی باشید، اما من این نکته را حالا که در اوایل راه هستید به شما گفتم.لطفا جدی بگیرید.

5-فقط مشغول دیدن آموزش ها یا شرکت در دوره ها نباشید

باور کنید اینکار هیچ کمکی به شما نمی کند، سعی کنید بعد از فرا گرفتن هر دوره ی آموزشی چه بزرگ و چه کوچک، از تمام مطالبی که آموختید در یک پروژه یکجا استفاده کنید و همیشه سعی کنید که این مطالب را با یکدیگر ترکیب کنید تورو به خدا این ترکیب کردن آموخته های خودتان را با یکدیگر جدی بگیرید، چون آموختن یک مطلب با اینکه کار سختی است اما هرگز یک هنر نیست و به قول معروف کار شاخی نیست، هنر واقعی در ترکیب این مطالب با یکدیگر و استفاده از آن در جای درست است. در این صورت است که شما در حوزه ی خود به یک نابغه تبدیل می شوید.پس می بینید نابغه بودن فرمول پیچیده ای ندارد.

و در آخر 

6-گوگل کردن را فراموش نکنید

به جستجو در گوگل، اصطلاحاً گوگل کردن می گویند، این یک هنر است که باور کنید هر کسی ندارد، پس یادتان باشد هر کجا به مشکلی برخورد کردید احتمالاً قبلا هم کس دیگری به آن مشکل برخورد کرده و  راه حلش را از اهالی وب پرسیده، پس به احتمال زیاد شما هم به جواب خواهید رسید، و اگر جواب را نیافتید حالا اقدام به پرسیدن از اهالی وب(پرسیدن در فروم ها و سایت های مربوطه) کنید.

 

     475

دوره های آموزشی

با کیفیت ترین دور های آموزشی برنامه نویسی PHP و JavaScript

مقاله های بروز

دنبال کردن دنیای تکنولوژی و اخبار زبان ها و فریمورک های جدید برنامه نویسی

نقشه راه

نقشه ای برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای

رفع اشکالات برنامه نویسی

رفع اشکالات برنامه نویسی شما با پرس و جو بین دوستان و همکارانتان

مقالات پیشنهادی

ابتدایی
دسته بندی ها : جاوا اسکریپت

بررسی ابتدایی 10 فریمورک برتر جاوا اسکریپت در سال 2019

در این مقاله قصد داریم تا بهترین فریمورک های جاوا اسکریپت مانند ریکت و ویو جی اس و ... که در سال 20...

متوسط
دسته بندی ها : لاراول

برخی از ویژگی های مهمی که لاراول را محبوب کرده است

در این مقاله به بررسی موارد مهمی میپردازیم که در محبوبیت فریمورک لاراول نقش زیادی داشته اند

متوسط
دسته بندی ها : لاراول

دلایل پیدایش فریمورک محبوب لاراول و بررسی نسخه های مختلف آن

در این مقاله به بررسی نسخه های مختلف لاراول و ویژگی هایی که در هر نسخه به این فریمورک اضافه شده است...

متوسط
دسته بندی ها : پکیج های لاراول PHP

یه پکیج کامل برای کار با تاریخ شمسی در php و لاراول (morilog/jalali)

در این مقاله میخواهیم به معرفی بهترین و کاملترین پکیج کار با تاریخ شمسی که با زبان php نوشته شده اس...

متوسط
دسته بندی ها : لاراول PHP

حقه هایی برای استفاده از Eloquent در لاراول - سری اول

در این مقاله حقه ها و ترفند هایی از Eloquent را به شما می گوییم که کمتر به آنها پرداخته شده است، ا...

ابتدایی
دسته بندی ها : CSS

بهترین منابع برای آموزش عمیق CSS

بهترین منابع برای یادگیری css چه هستند؟ در این مقاله به بررسی بهترین وبسایت های آموزش CSS میپردازی...

دیدگاه های کاربران

ثبت دیدگاه جدید

شما میتوانید دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید و سپس روی دکمه ارسال دیدگاه کلیک کنید. دیدگاه شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد.

برای استایل دادن به نوشته های خود میتوانید از Mark-down استفاده کنید.

مطالعه قوانین mark-down

پیشنمایش دیدگاه شما

هیچ دیدگاهی برای این موضوع ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که برای این موضوع دیدگاهی مینویسد.