برخی از ویژگی های مهمی که لاراول را محبوب کرده است

نویسنده:  حسین شفیعی
تاریخ انتشار:  19 خرداد 1398
تاریخ آپدیت:  20 خرداد 1398
دسته بندی ها:  لاراول 

1-مستندات قوی

فریمورک لاراول به خوبی مستند سازی شده است تقریبا برای تمام ویژگی هایی که این فریمورک دارا می باشد مستندات واقعا خوبی در وبسایت لاراول  موجود می باشد، این مستندات به شدت قابل فهم هستند، حتی برنامه نویسان مبتدی نیز می توانند بسادگی این مستندات را بخوانند و تنها با خواندن همین مستندات کار با لاراول را شروع کنند.

2-Migrations (مایگریشن ها)

با وجود این امکان بسادگی و بدون درگیری با پایگاه داده می توانیم جداول را طراحی و ایجاد کنیم.  اگر زمانی برنامه نویس جدیدی را به تیم توسعه اضافه کردیم نیاز نیست روابط و طرح پایگاه داده را برای او توضیح بدهیم چون او با دیدن مایگریشن ها در لاراول بسادگی متوجه تمام جداول و روابط بین آنها می شود. همچنین این ویژگی باعث شده تا تغییرات ساختاری در جداول پایگاه داده را بسادگی و بدون مشکلی با سیستم های کنترل ورژن مانند گیت دنبال کنیم.

3-خوانایی بسیار بالای کدهای لاراول

وقتی داریم از لاراول استفاده میکنیم انگار مشغول کد نویسی نیستیم و در عوض داریم با برنامه خود صحبت می کنیم که چگونه کار بکند، نمونه ی خیلی قوی این ادعا هم ORM  لاراول هست که Eloquent  نام دارد.

مثلا اگر دنبال یک رکورد خاص از جدول کاربران هستیم می گوییم:


User::find(1);


و مثلا اگر که بخواهیم 8 کاربر آخری که در سایت ما ثبت نام کرده اند را داشته باشیم میگوییم:


User::latest()->take(8)->get();

به همین سادگی.

4-Blade template engine

شاید بتوانم بگویم ساده و کارا ترین Template engine که بسیار هم قدرتمند هست Blade باشد. برنامه نویس های دیگر همیشه از سادگی و لذت بخش بودن کار با آن حرف میزنند و میگویند برای هر کاری که نیاز داریم تا در لایه view  انجام بدهیم، یه دایرکتیو خیلی خوب در Blade برای آن وجود دارد.

5-لاراول میکس(Laravel Mix) 

میتوانم بگویم این ویژگی یکی از بهترین ها است، حتی برنامه نویس هایی که خیلی از فرانت اند سر در نمیاورند هم با لاراول میکس میتوانند کدهای حرفه ای سمت فرانت اند بنویسند، لاراول میکس کار برنامه نویسی در سمت فرانت اند را خیلی راحت و لذت بخش میکند، لاراول میکس از webpack  استفاده میکند و آن را برای ما تنظیم میکند به طوری که بدون دانستن حتی یک ذره از webpack  میتوانیم بصورت حرفه ای از آن استفاده بکنیم.

6-Laracast(لاراکست)

این یک ویژگی موجود در فریمورک لاراول نیست اما ابزاری است برای یادگیری بهتر این فریمورک، اگر این وبسایت را نمی شناسید بهتر است بدانید که این وبسایت توسط یکی از توسعه دهندگان لاراول بنام Jeffry Way پیاده سازی شده و آموزش های جدید و بروز را برای لاراول ارائه می دهد.اگر چه برای استفاده کامل از این سرویس باید پول بپردازید، اما آموزش های رایگان خیلی خوبی هم در این وبسایت وجود دارد که میتوانید از آنها استفاده کنید.

7- سیستم احراز هویت (Authentication)  در لاراول

لاراول بصورت پیشفرض دارای یک سیستم احراز هویت خیلی قوی است که شما براحتی میتوانید از آن استفاده کنید و حتی بسادگی آن را شخصی سازی کنید، با وجود این ویژگی دیگر نیازی نیست برای هر اپلیکیشنی که میسازیم یک سیستم احراز هویت بنویسیم، بلکه با یک دستور خیلی ساده که در مستندات لاراول هم موجود می باشد این ویژگی لاراولی را فعال میکنیم.

8-صفحه بندی(Pagination)

چه بخواهید با استفاده از لاراول یک API  را توسعه دهید یا بخواهید یک WebApplication بسازیدمیتوانید از Pagination  در لاراول استفاده بکنیدو لارول بصورت خودکار تمام اطلاعاتی که از پایگاه داده(Database) فراخوانی می شود را برای شما صفحه بندی می کند. تنها اگر یک سیستم صفحه بندی را از صفر ساخته باشید درک میکنید که این ویژگی در لاراول چه نعمت بزرگی است.

9-Database Seeding(دانه گذاری پایگاه داده)

این ویژگی بشدت کاربردی است. به طور مثال فرض کنید نیاز است که یکسری اطلاعات از پیش تعریف شده در پایگاه داده وجود داشته باشدتا شما بتوانید قسمتی از نرم افزار را تست کنید، یک راه این است که شما چندین ساعت زمان بگذارید و خود این اطلاعات را وارد پایگاه داده بکنید یا هر روش دیگری که احتمالا در حال فکر کردن به آن هستید.اما دست نگه دارید لاراول بجای شما فکر اینجا را هم کرده است، شما براحتی می توانید با نوشتن چند خط کد ساده با استفاده از کتابخانه Faker این داده های تستی و غیر واقعی را بسرعت به وجود بیاورید و وارد جداول پایگاه داده خود کنید.

 

و در پایان 

اینها ویژگی هایی بودند که ما فکر میکنیم باعث ایجاد محبوبیت لاراول شده اند، اما قطعا ویژگی های بسیار دیگری نیز وجود دارد که بیان آنها از حوصله این مقاله کوتاه خارج است، نظر ما این است که لاراول محبوب ترین فریمورک زبان برنامه نویسی PHP  هست زیرا تنها داشتن امکانات زیاد باعث خوب بودن یک ابزار نیست بلکه باید شرایطی فراهم باشد تا آن امکانات را بشناسیم و بتوانیم بسادگی از آنها استفاده کنیم و ما فکر میکنیم لاراول در رسیدن به این اهداف موفق بوده که توانسته انقدر در میان توسعه دهندگان موفق باشد.

 

دوره های آموزشی

با کیفیت ترین دور های آموزشی برنامه نویسی PHP و JavaScript

مقاله های بروز

دنبال کردن دنیای تکنولوژی و اخبار زبان ها و فریمورک های جدید برنامه نویسی

نقشه راه

نقشه ای برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای

رفع اشکالات برنامه نویسی

رفع اشکالات برنامه نویسی شما با پرس و جو بین دوستان و همکارانتان

مقالات پیشنهادی

متوسط
دسته بندی ها : لاراول

دلایل پیدایش فریمورک محبوب لاراول و بررسی نسخه های مختلف آن

در این مقاله به بررسی نسخه های مختلف لاراول و ویژگی هایی که در هر نسخه به این فریمورک اضافه شده است...

متوسط
دسته بندی ها : پکیج های لاراول PHP

یه پکیج کامل برای کار با تاریخ شمسی در php و لاراول (morilog/jalali)

در این مقاله میخواهیم به معرفی بهترین و کاملترین پکیج کار با تاریخ شمسی که با زبان php نوشته شده اس...

ابتدایی

نکات مهمی که باید در مسیر تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای به آن ها توجه کنید

شما می‌توانید برنامه‌نویسی را بیاموزد و وارد این حرفه شوید، اما پیمودن این مسیر فوت و فن هایی دارد...

متوسط
دسته بندی ها : لاراول PHP

حقه هایی برای استفاده از Eloquent در لاراول - سری اول

در این مقاله حقه ها و ترفند هایی از Eloquent را به شما می گوییم که کمتر به آنها پرداخته شده است، ا...

ابتدایی
دسته بندی ها : CSS

بهترین منابع برای آموزش عمیق CSS

بهترین منابع برای یادگیری css چه هستند؟ در این مقاله به بررسی بهترین وبسایت های آموزش CSS میپردازی...

پیشرفته
دسته بندی ها : لاراول

حقه هایی برای استفاده از Eloquent در لاراول - سری دوم

ترفند های جالب برای استفاده از Eloquent در لاراول که شاید تا به حال نمی دانستید - سری دوم

دیدگاه های کاربران

ثبت دیدگاه جدید

شما میتوانید دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید و سپس روی دکمه ارسال دیدگاه کلیک کنید. دیدگاه شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد.

برای استایل دادن به نوشته های خود میتوانید از Mark-down استفاده کنید.

مطالعه قوانین mark-down

پیشنمایش دیدگاه شما

هیچ دیدگاهی برای این موضوع ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که برای این موضوع دیدگاهی مینویسد.